Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą ogłosić upadłość konsumencką.
Jednym z kolejnych warunków jest uznanie Dłużnika za niewypłacalnego. Oznacza to, że utracił on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Nie jest w stanie spłacić w terminie długów, które zaciągnął. Opóźnienie w wykonaniu takich zobowiązań trwa przynajmniej przez okres 3 miesięcy.
Co ważne, brak zdolności do wykonywania takich zobowiązań powinien mieć charakter stały
Co muszę zrobić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podzielić na poniższe etapy:
Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć we właściwym miejscowo dla głównego ośrodka życia dłużnika rejonowym sądzie gospodarczym.
Zgodnie z przepisami domniemywa się, że głównym ośrodkiem działalności dłużnika jest miejsce jego pobytu. Z kolei za miejsce pobytu uznaje się takie miejsce,
w którym dłużnik stale przebywa i realizuje zwykłe czynności życia codziennego - nie musi więc to być miejsce zameldowania dłużnika. Opłata sądowa od złożenia wniosku
Ile trwa postępowania upadłościowe?
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Likwidacja majątku jego upłynnienie, a następnie zaspokojenie wierzycieli ze zlikwidowanego majątku na tyle, na ile jest to możliwe.
Czy dłużnik zostaje bez dachu nad głową?
Zgodnie z przepisami prawa, z sumy uzyskanej ze sprzedaży majątku, syndyk zobowiązany jest wydzielić upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Wydzielona kwota zostanie pozostawiona upadłemu do swobodnej dyspozycji.
Jakie są zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Umorzenie zobowiązań, których dłużnik nie jest w stanie spłacić od wielu miesięcy a nawet lat. Wraz z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości przestają być naliczane odsetki i pozostałe koszty egzekucji dzięki czemu zadłużenie przestaje rosnąć. Warto również wiedzieć, że z chwilą ogłoszenia upadłości z mocy prawa zawieszeniu ulegają wszystkie postępowania egzekucyjne, a po uprawomocnieniu również umorzeniu. Oznacza to, że komornik przestaje podejmować uciążliwe działania egzekucyjne i jest zobowiązany do zwolnienia zajętego rachunku oraz wynagrodzenia. Na czas likwidacji majątku w podobną rolę wchodzi jednak syndyk masy upadłości celem likwidacji majątku i ustalenia wielkości masy upadłości.
Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!